Wykonywanie operatów wodnoprawnych
Operaty wodnoprawne z pozwoleniem wodnoprawnym to dokumenty wydawane na okres maksymalnie 30 lat i niezbędne do ubiegania się o pozwolenie na legalną budowę studni lub innego rodzaju ingerencję w stan wód powierzchniowych czy podziemnych. W naszej firmie oferujemy kompleksowe ekspertyzy hydrologiczne prowadzące do przygotowania oraz złożenia takiej dokumentacji. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu mamy wysoką skuteczność w uzyskiwaniu pozwoleń wodnoprawnych różnego typu dla naszych Klientów.
Operaty i pozwolenia wodnoprawne – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą
Wykonanie operatu wodnoprawnego i uzyskanie pozwolenia na budowę – zwłaszcza na obszarach chronionych wymaga często pomocy prawnej. W naszej firmie znajdziesz fachowców, którzy sprawnie przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy, oferując kompleksową pomoc oraz doradztwo w konkurencyjnej cenie. Jeżeli szukasz specjalistów oferujących profesjonalną opiekę nad Twoją inwestycją – zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń, aby umówić się na spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie.

Pozwolenie wodnoprawne
Dokument, jaki stanowi pozwolenie wodnoprawne, jest rodzajem decyzji administracyjnej, która jest udzielana przez urząd i mówi o ewentualnym wpływie inwestycji na stan wód – zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych. Jest ono wymagane m.in. w poniższych przypadkach:
- wykonywanie tzw. usług wodnych – wyrażamy chęć poboru wody i wprowadzania ścieków (również oczyszczonych) do ziemi czy rowów melioracyjnych albo zamierzamy wybudować urządzenia do magazynowania lub retencji;
- szczególne korzystanie z wód – planujemy odwadnianie gruntów albo wpuszczanie tzw. ścieków przemysłowych do kanalizacji (np. pochodzących z myjni samochodowej);
- mamy zamiar podjąć działania, których efektem będzie obniżenie poziomu wód podziemnych w długim okresie (np. drenaż odwadniający);
- prowadzimy działania mające na celu rekultywacje źródeł wody;
- planujemy budowę kanału, budowli do spiętrzania wód, stawu, zbiornika małej retencji, a także kąpieliska lub pomostu.
Wszelkie szczegóły dotyczące konieczności ubiegania się o odpowiednie decyzje (lub braku takiej potrzeby) określa ustawa Prawo Wodne. Zapraszamy również do skorzystania z naszej pomocy w zakresie uzyskania pozwolenia oraz zgłoszenia wodnoprawnego.
Operaty wodnoprawne
Złożenie operatu wodnoprawnego jest niezbędne do uzyskania decyzji – pozwolenia wodnoprawnego. Co powinien zawierać taki dokument?
- Dane wnioskodawcy,
- Określony cel korzystania z wód,
- Opis stanu prawnego budynków na terenie oddziaływania,
- Charakterystyki wód objętych pozwoleniem, a także ewentualnego wpływu na jej stan,
- Opis urządzeń do pomiaru wód oraz urządzeń wodnych,
- Określenie form ochrony środowiska w zasięgu wpływu korzystania z wód.
To niejedyne informacje, jakie są wymagane. Poza częścią opisową, integralnym elementem dokumentacji są schematy oraz plany rozmieszczenia urządzeń.
Nie zawsze konieczne jest wykonywanie operatu. Jest to związane z ewentualnym korzystaniem przez nas z wód powierzchniowych lub podziemnych. Jeżeli zamierzamy je pobierać lub odprowadzać do nich ścieki (najczęściej jedno i drugie), to musimy pamiętać o jego sporządzeniu.
Jeżeli masz wątpliwości co do konieczności stworzenia dokumentu lub jakiekolwiek pytania pamiętaj, że oferujemy fachowy consulting oraz doradztwo w wymienionym zakresie.
